Lamantín
LAMANTÍN
Čeľaď - lamantínovité (Trichechidae)
Rad - lamantínotvaré (Sirena)
Dĺžka tela - 2,5-4,5 m
Hmotnosť pri narodení - 28-36 kg
Hmotnosť v dospelosti - 200-600 kg
Rozšírenie - príbrežné vody a rieky Severnej, Strednej a Južnej Ameriky, ako aj západnej a východnej Afriky
Habitat - plytké príbrežné vody, rieky, zátoky, močiare
Potrava - vodné rastliny
Ťarchavosť - 12-13 mesiacov
Počet mláďat - 1
Dĺžka života - 13 rokov, v zajatí až 30 rokov
Sociálna štruktúra - severoamerické druhy sú samotárske alebo žijú v malých rodinných skupinkách, amazonské a africké druhy žijú vo veľkých skupinách
Niečo na úvod...
Lamantínmi som sa začala zaoberať len nedávno. Vedela som ako približne vyzerá, že je to morský cicavec a podobne, ale to je asi tak všetko. Pred pár rokmi som sa však začala viac zaujímať o podmorský svet a postupne som sa s týmto stvorením bližšie zoznámila. Strašne sa mi lamantín zapáčil a patrí teraz medzi moje obľúbené morské "potvorky". Získal si ma svojím nežným detským pohľadom a srandovnou papuľkou. Zvyknú ho volať aj "morská krava", čo je podľa mňa dosť vtipná prezývka. Dokonca ich vraj v minulosti námorníci často vídavali na svojich plavbách a z diaľky im pripomínali čosi, čo malo ľudskú hlavu a telo, ale namiesto nôh to malo rybiu plutvu. Takto vraj vznikol mýtus o siréne - morskej panne... :-))
Niečo zo života...
Lamantíny sú veľké a tučné zvieratá s výraznými fúzmi. Majú malé oči a uši takmer nebadateľné, slabo vidia, ale zato výborne počujú. Tvarom tela so silnou vrstvou tuku sa podobajú tuleňom, len predné končatiny majú úplne premenené na plutvy a zadné na plochý vodorovný chvost, aký majú veľryby. Nie sú vôbec schopné vyliezť z vody. Lamantíny sú jediné morské cicavce živiace sa rastlinnou potravou. Na plytčinách neustále spásajú morskú trávu a chaluhy, a tak pomáhajú udržiavať viaceré príbrežné vody bez nadmerných zárastov. Aktívne sú po celý deň, pasú sa však hlavne večer. Pod vodou vydržia až 15 minút. Je to jediný druh spolu s korytnačkou a kapybarou, ktorý dokáže premeniť zelenú biomasu plávajúcu v amazonských riekach na hnojivo, na ktorom závisí celá reprodukčná reťaz.
Poznáme tri druhy lamantínov - senegalský, severoamerický a karibský (nazývaný tiež širokonosý). Lamantíny zvyčajne žijú spoločne v malých neorganizovaných skupinkách. Sú veľmi mierumilovné, kľudnej povahy. Dokonca ani počas párenia nevyvolávajú žiadne šarvátky. Sú tiež veľmi hravé a spolu s mláďatami často vystrájajú aj dospelé jedince. Pri "podmorskom valčíku" sa navzájom pridržiavajú plutvami, ktoré im tak slúžia namiesto rúk.
Rozmnožujú sa po celý rok. Samice sú gravidné 12-13 mesiacov, pri lamantínovi senegálskom je ale uvedené, že gravidita trvá len 150-180 dní. Všetky druhy však rodia len jedno, vzácne dve mláďatá a to pod vodou, pričom hneď po narodení mu matka pomáha pri prvom nadýchnutí. Malé "kravičky" sa rodia ružové s hmotnosťou okolo 20-30 kg. V dospelosti nadobudnú sivú až hnedastú farbu. Samice lamantína majú mliečne bradavky za prsnými plutvami. Obdobie dojčenia trvá asi 2 roky a niekedy sa stáva, že matka kŕmi staršie i mladšie mláďa naraz - každé na jednej strane tela. Väčšinou však máva len jedno mláďa za 2 roky. To dospieva vo veku 3-4 rokov.
Záchrana lamantínov...
Pre svoju pokojnú povahu a kŕmenie sa v teplých plytkých vodách sa často stávajú obeťami zrážok s výkonnými motorovými člnmi, pričom práve majitelia týchto člnov majú z ich čistiacej činnosti veľký úžitok. Štát Florida preto zriadil na ochranu lamantínov útulky, v ktorých poranené lamantíny liečia, a kde sú v bezpečí pred ostrými vrtuľami rýchlych člnov. Vďaka týmto útulkom sa nebezpečenstvo vyhynutia lamantínov značne znížilo. V minulosti a ešte aj dnes v Rio de Janeiro ich však tiež lovia ako ľahko dostupnú potravu. Spôsob lovu tohto cicavca je bohužiaľ obzvlášť krutý. Chytajú ich mláďatá, aby ich prilákali. Pod vodou sú ťažko viditeľný, keď však vynoria čumák nad hladinu, aby sa nadýchli, sú veľmi zraniteľný. Lovci toho využijú k tomu, že mu upchajú nozdry a udusia ho. A akonáhle matku chytia, malé "kravičky" ponechajú vlastnému osudu. Našťastie existujú aj ľudia, ktorým na osude týchto zvierat záleží...
Tie, ktoré majú šťastie, odchytí organizácia INPA a umiestní ich do nádrží. Zachráni im tak život a neskôr ich možno vypustí späť do voľnej prírody a prispeje tak k záchrane tohto druhu. Prikladám tiež úryvok z článku o tejto spoločnosti:
Do Amazonky sa vracajú morské "kravy"
14. septembra 2007
Rio de Janeiro - do riek v povodiach Amazonky sa má vrátiť lamantín. Chcú sa o to pokúsiť vedci z Brazílie.
Týmto chráneným veľkým cicavcom, ktorým sa hovorí lamantín alebo morská "krava", teraz hrozí kvôli lovu vymretie. A pritom sú veľmi dôležitý vďaka schopnosti čisteniu vôd a vytváraniu prírodného hnojiva. Po prvýkrát po štyroch rokoch sa konečne dohodli na tom, že vrátia lamantína do jeho prirodzeného prostredia. Vo februári, až začne obdobie dažďov a rieky stúpnu, budú do Rio Cuieiras, prítoku rieky Rio Negro, experimentálne vypustené dva dospelé samce s obojkami, na ktorých bude pripevnená rádiová vysielačka. Samce boli vybrané kvôli zvýšeniu reprodukcie. Samica lamantína je totiž obvykle gravidná len raz za 2 roky a máva väčšinou len 1 mláďa. Samčeky však môžu oplodniť viac samičiek, a tak by sa populácia mohla rozrásť. Lamantín je teraz v regióne stále vzácnejší. Napriek tomu ho stále lovia a oddeľujú mláďatá od matiek. INPA ich našťastie odchytáva. V zajatí ich teraz chová 36 kusov a polovicu z nich chce vypustiť na slobodu.
Chov lamantínov v zajatí nie je vôbec lacná záležitosť. Napríklad len na potravu tohto roku vynaložili cez pol milióna korún. Každý z nich totiž denne skonzumuje potravu o hmotnosti až 10% z vlastnej váhy. Živia sa zeleninou, ovocím a rastlinami. Dospelé zviera pritom váži i 400 kg a meria viac než 4,5 m. Súčasťou projektu je i kampaň pre miestnych obyvateľov. Ich cieľom je ukázať, ako veľmi je tento živočích pre životné prostredie dôležitý.
- aj keď je tento článok starý takmer 2 roky, poukazuje na to, že sa predsa len niečo deje na záchranu týchto úžasných stvorení... a to ma veľmi teší
Náhľad fotografií zo zložky Lamantín